Kraków - moje miasto

Witryna w budowie

Strona umieszczona na serwerze darmowych kont Friko.pl

BuiltWithNOF
Wawel - intro

Pałac biskupów krakowskich

 

 

 

13.09.2001

 

Artykuł z gazety: “Dziennik Polski” (Magazyn Specjalny)

 

 

 

Pałac biskupów krakowskich - budynek

 

Pałac biskupów krakowskich - budynek

 

 

 

Miejsce otoczone szacunkiem

Jak przed wiekami, tak i dziś siedziba Jego Eminencji Kardynała Metropolity Krakowskiego to jeden z najszacowniejszych krakowskich gmachów. W murach rezydencji przy ulicy Franciszkańskiej 3 splatają się dawna chwała i współczesne wydarzenia, trwa i tworzy się historia. Gmach jest przykładem architektury rezydencjanalnej, od wieków nieprzerwanie zachowującej swą funkcje. Pierwotnie pałac był położony przy murach miejskich, sąsiadował z basztą Malarzy zamykającą ulicę Franciszkańską i Bramą Wiślną u wylotu ulicy Wiślnej. Dziś monumentalna sylweta jest wpisana w miejski krajobraz ulicy Franciszkańskiej, Plant i częściowo ulicy Wiślnej.

 

 

Według tradycji, biskupi krakowscy jeszcze w XIII w. mieli siedzibę na Wawelu O początkach i średniowiecznym wyglądzie pałacu nie mamy wielu informacji. Istniał niewątpliwie w 1384, kiedy to "biskup Jan Radlica nabył plac wraz z domem drewnianym przy dworze biskupim, blisko klasztoru braci mniejszych (franciszkanów)". Budynek rozbudowywał kardynał Zbigniew Oleśnicki, ale w 1462 gmach spłonął w pożarze miasta. Przez stulecia zdobiony i wielokrotnie przebudowywany, pałac zgorzał w czasie tragicznego pożaru Krakowa 18 lipca 1850. S. Tomkowicz wspominał "ruderę, jej sterczące poszczerbione mury, bez pował, bez okien". Dopiero w 1879 biskup Albin Dunajewski, dzięki pomocy finansowej Katarzyny Adamowej Potockiej, dokonał restauracji budowli. Prace w latach 1881 - 1884 prowadził Tomasz Pryliński, znany już z udanego odnowienia Sukiennic. Od czasów restauracji Prylińskiego do dziś gmach trwa już bez większych zmian. Dziełem tego architekta są sylwety szczytów fasady, loggia w elewacji dziedzińcowej, elewacja i wnętrze kaplicy z "wawelskimi" oknami oraz elementy stolarki i wyposażenia pałacowych wnętrz.
 

Pałac biskupów krakowskich - brama główna

 

Pałac biskupów krakowskich - pomnik Jana Pawła II

Pałac biskupów krakowskich - brama główna

 

Pałac biskupów krakowskich - pomnik Jana Pawła II

 

 

 

[Home] [Historia] [Zabytki] [Tradycje] [Okolice] [Artykuły cz. I] [Artykuły cz. II] [W drodze do Emaus] [Golgota] [Klasztorna studnia] [Ukryta kopuła] [Na szerokim torze] [Ostatnia nawałnica] [Pałac biskupów..] [Perła gotyku] [Kiedy Kraków żegnał..] [Pożeracze zabytków] [Mariacka litania..] [Stulecie elektrycznego] [Resztki słynnej..] [Jak zginął św. Stanisław] [Światło przed Matką..] [W wulkanicznym..] [Magiczny zawrót głowy] [Wędrówki czasu] [Wiosenne zaduszki] [Artykuły cz. III] [Galerie] [Kalendarz dziejów ..]