Kraków - moje miasto

Witryna w budowie

Strona umieszczona na serwerze darmowych kont Friko.pl

BuiltWithNOF
Wawel - intro

Golgota

Panorama Tadeusza Popiela

 

 

11.04.2001

 

Artykuł z gazety: “Dziennik Polski” (Magazyn Specjalny)

 

 

 

Golgota

 

Golgota - panorama Tadeusza Popiela

 

 

 

Kościół św. Bernardyna w Krakowie należy do miejsc najliczniej odwiedzanych w święta wielkanocne. W jego wnętrzu przykuwa uwagę Grób Boży z imponującą panoramą Golgoty, autorstwa Tadeusza Popiela.

Od lat, dokładnie od 1958 roku, Grobem Bożym opiekuje się o. Antoni. - Panorama - mówi - ma rodowód lwowski. Została namalowana na zlecenie zakonu Bernardynów dla kościoła św. Andrzeja we Lwowie.
Malowidło to przeniesione zostało do Krakowa, gdy do Lwowa wkroczyli Rosjanie. Płótno ma wymiary 7 x 10 metrów i przedstawia wzgórze Golgoty w chwili śmierci Zbawiciela. W burzowej scenerii, rozświetlonej błyskawicami, pojawiają się postaci potępionych i zbawionych. Jedną z centralnych jest Judasz, do którego dotarła świadomość zdrady.
Montaż "Golgoty" trwa kilka dni. Scenografia panoramy uzupełniana jest przestrzennymi formami: grobu Chrystusa, skał, ludzkich postaci. Płótno obrazu Tadeusza Popielą spoczywa przez rok zwinięte w wielki rulon.

 

Artysta urodził się w 1863 roku w Szczucinie w Tarnowskiem. W 1876 zapisał się do Szkoły Sztuk Pięknych w Krakowie. Miał opinię wyjątkowo zdolnego studenta. W pięć lat później znalazł się bezpośrednio pod opieką Jana Matejki i dzięki osobistemu wstawiennictwu mistrza otrzymał zamówienie na obraz "Zmartwychwstanie Pańskie" do kaplicy domu karnego w Stanisławowie.
 Tadeusza Popielą fascynowała tematyka biblijna. Jeszcze w czasie studiów namalował obrazy "Józef i Żona Putyfara". "Golgota" powstawała we współpracy z Janem Styką (obaj malarze uczestniczyli również w przygotowaniu Panoramy Racławickiej). Popiel, którego lista dokonań jest bardzo długa, otrzymał w 1893 roku złoty medal za obraz "Po burzy", pokazany podczas wystawy światowej w San Francisco. Zmarł w Krakowie 22 lutego 1913 roku i został pochowany na cmentarzu Rakowickim.
Zakon Ojców Bernardynów, którego krakowski kościół uważany jest za jeden z najpiękniejszych obiektów architektonicznych w Polsce, kryje w swym wnętrzu wiele znakomitych dzieł sztuki. Witowi Stwoszowi przypisywana jest znajdująca się w kaplicy św. Anny rzeźba św. Anny Samotrzeć z Matką oską i Dzieciątkiem. Oo. Bernardynów (obserwantów reguły św. Franciszka) sporo łączy ze współczesnymi mediami. W ich klasztorze wykonany został przez drukarza Kaspera Straubego pierwszy kalendarz na ziemiach polskich.

 

 

 

Golgota - fragment

 

Golgota - fragment

Golgota - fragment panoramy
 

 

Golgota - fragment panoramy

 

 

JANUSZ MICHALCZAK

 

 

 

[Home] [Historia] [Zabytki] [Tradycje] [Okolice] [Artykuły cz. I] [Artykuły cz. II] [W drodze do Emaus] [Golgota] [Klasztorna studnia] [Ukryta kopuła] [Na szerokim torze] [Ostatnia nawałnica] [Pałac biskupów..] [Perła gotyku] [Kiedy Kraków żegnał..] [Pożeracze zabytków] [Mariacka litania..] [Stulecie elektrycznego] [Resztki słynnej..] [Jak zginął św. Stanisław] [Światło przed Matką..] [W wulkanicznym..] [Magiczny zawrót głowy] [Wędrówki czasu] [Wiosenne zaduszki] [Artykuły cz. III] [Galerie] [Kalendarz dziejów ..]